12 березня.
Тема. Встановлення зв'язку прикметників з іменниками. за допомогою питань від іменника до прикметника.
с. 124 - 125
14 березня
1. Вправа 306 . Вибіркове списування.
23. березня
30 березня
Вставити відео. Закріплення знань про прикметник.
https://www.youtube.com/watch?v=hGrrHYAFe5A&feature=emb_title
08 квітня
Контрольна робота з мовної тнми " ПРИКМЕТНИК"
Тема. Встановлення зв'язку прикметників з іменниками. за допомогою питань від іменника до прикметника.
с. 124 - 125
Мета: поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, його значення у мовленні, зв'язок з іменником; формувати вміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні; розвивати чуття мови, культуру мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Мм ем му рум ам
Рум’яна маківка бджола
Мак розправив капелюха
І бджолину пісню слуха.
М. Пономаренко
— Назвіть іменники, вжиті в рядках вірша.
— Доберіть прикметники до іменників мак і пісня.
— Назвіть префікс у слові розправив. Поясніть його правопис.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Гра «Добери прикметник»
Добери по 4 прикметники до іменників
Сніг ...- ( Який?) Пишуть ті учні, в котрих день народження взимку.
Весна ..( Яка?. Пишуть ті учні, в котрих день народження весною.
Мама ... Пишуть ті учні, в котрих день народження влітку.
— Поставте питання до дібраних вами слів.
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати прикметник.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
— Прикметники в реченні зв’язані з іменниками, бо вказують на ознаки предметів. Питання треба ставити від іменника до прикметника. Наприклад: хліб (який?) рум’яний; квітка (яка?) пахуча; небо (яке?) блакитне; книги (які?) цікаві.
2. Робота за підручником (с. 124-125)
1) Вправа 297 (с. 124).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть текст, розкриваючи дужки. Підкресліть іменники та пов’язані з ними прикметники, питання ставте від іменників.
2) Вправа 298 (с. 124) Усно.
— Прочитайте текст, уставляючи слова з довідки.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вибіркове списування
— Прочитайте текст. Випишіть іменники і зв’язані з ними прикметники.
Виглянуло лагідне сонечко. Чарівний ліс, широкий луг, безмежні поля і тиха річечка освітились його лагідним промінням.
2. Гра «Відгадайте слово за його ознакою»
• Пухнаста, руда, хитра.
• Погожий, теплий, сонячний.
• Свіже, прозоре, прохолодне.
3. Доберіть заголовок до тексту. Визначте основну думку твору.
— Знайдіть прикметники. З якими іменниками вони зв’язані?
Весняне сонце розбудило від сну мурашок. Ожив мурашник. Маленькі комахи вибралися із зимових квартир. Вони почали ремонтувати своє житло. Мурашки носили маленькі гілочки, суху хвою. Руді мурашки винищують лісових шкідників. Вони допомагають нам зберегти ліси. Не можна руйнувати їх житло і розкопувати мурашині кучі
.
Фізкультхвилинка
4. Прочитайте текст . Назвіть сполучення іменника з прикметником.
БЕРЕЗЕНЬ
Березень називають веселим святом світла. Березневе повітря пахне ранньою весною. Чутливе вухо ловить перші ознаки весни. Пробуджується в цю пору сонний ліс. Ось над головою почувся дзвінкий спів. Промайнула за стовбурами руда сойка. Ось стрибнула зі старого сучка легка білка. Старе дерево довбає строкатий дятел.
Взаємоперевірка з опорою на зразок, записаний на дошці.
Святом (яким?) веселим;
повітря (яке?) березневе;
весною (якою?) ранньою;
вухо (яке?)чутливе;
ліс (який?)
сонний; спів (який?) дзвінкий;
сойка (яка?) руда;
з сучка (якого?) старого;
білка (яка?) легка;
дерево (яке?) старе;
дятел (який?) строкатий.
5. Гра «Як правильно?» Письмово напишіть правильні порівняння.
Полохливий, як лев.
Сильний, як заєць.
Хитрий, як ведмідь.
Злий, як лисиця.
Вайлуватий, як рись.
— Чи правильно складені порівняння? Виправте і запишіть.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого вчилися сьогодні на уроці?
— Що цікавого дізналися?
— Яка роль прикметників у нашому мовленні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 299, с. 125.
14 березня
УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні; вчити влучно вживати їх в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів, розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться!
Пролунав уже дзвінок —
Починаємо урок.
II МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники.
Бджілки золотисті
В квітах літають,
Роси перлисті
З трав опадають.
М. Рильський
— У якому значенні вжито прикметники?
— Доберіть до іменників бджілки і роси прикметники в прямому значенні.
— На сьогоднішньому уроці ми будемо спостерігати за прикметниками, які вживаються в прямому і переносному значенні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 125-126)
1) Вправа 300 (с. 125). усно
— Прочитайте вірш. У якому значенні вжиті підкреслені прикметники — переносному чи прямому?
2) Вправа 301 (с. 125-126).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть перший абзац. Підкресліть головні слова в словосполученні. До виділених іменників доберіть прикметники. Запишіть словосполучення.
— Підкресліть головні слова в словосполученнях.
3)Вправа 302 (с. 126). Письмово
— Прочитайте словосполучення.
— Запишіть словосполучення у дві колонки: у першу — з прикметниками, ужитими в прямому значенні, у другу — з прикметниками, ужитими в переносному значенні.
— Складіть два речення з двома словосполученнями, у яких прикметник уживається в переносному значенні.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване письмо
— Випишіть словосполучення з переносним значенням. Складіть речення з одним з словосполучень.
Солодкі ягоди, золоті руки, мамині руки, срібний передзвін, солодка мова, срібний перстень, золоте серце, холодний погляд, золотий колос, чиста вода, золотий годинник, холодний день, чисте сумління.
2. Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники. Які з них ужито у переносному значенні?
У ЗЕЛЕНОМУ ЛІСІ
Сидить коник зелененький в зеленому лісі,
На зеленій скрипці грає зеленої пісні.
Про ярочок зелененький, зелені ялиці
І коника зеленого в зеленій травиці.
3. Диктант «Скарбничка мудрості народу»
Для запису під диктування використовуються прислів’я, приказки. Учитель читає текст один раз, учні уважно слухають і записують по пам’яті, потім озвучують свій запис.
Не родись багатий, а родись щасливий.
Нема гіршої долі, як жити без волі.
Двері мудрості ніколи не замкнені.
Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.
Там земля мила, де мати народила.
У чужій стороні і сонце не так світить.
Шануй батька й неньку, то буде скрізь тобі гладенько.
Як березень не хмуриться, а весною пахне.
Травень ліс одягає — літа в гості чекає.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• На уроці я вчився...
• Найбільше мені сподобалося...
• На наступному уроці я хочу навчитися...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 302, с. 126.
16. березня.
Тема. Урок розвитку звязного мовлення. Складання тексту - опису " Соняшник"
Мета: удосконалювати вміння учнів складати текст-опис, стисло і послідовно висловлювати думку; розвивати зв'язне мовлення школярів, спостережливість; виховувати любов до природи.
С. 128, вправа 308
Мета: удосконалювати вміння учнів складати текст-опис, стисло і послідовно висловлювати думку; розвивати зв'язне мовлення школярів, спостережливість; виховувати любов до природи.
С. 128, вправа 308
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Подивилися на мене.
Усміхнулися усі.
Чи готові до роботи?
Молодці!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Каліграфічна хвилинка
Сн нц яш он
Соняшник сонячний
Під вікнами соняшник квітнув,
Осяяний сонцем ясним.
— Доберіть прикметники до іменника соняшник.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Робота над загадкою (вправа 308, с. 128)
• Серед поля стоїть хлопчик
По коліна у траві,
Позолочений віночок
Має він на голові.
І до вечора за сонцем
Обертається навкруг...
Здогадалися ви, хто це
І як зветься сонця круг?
І. Січовик
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Цікаво знати!
Соняшник — мексиканська «квітка сонця». З Північної Америки (де соняшник був дикоростучою рослиною) у Європу рослина завезена іспанцями у 1619 р.
В Україні з’явився у середині XVIII ст.
У Європі соняшник обробляли як декоративну рослину та орієнтовно з 1860 р. з нього почали добувати олію. До того часу англійці їли молоді суцвіття соняшника з оцетом і маслом.
Спершу його розводили як декоративну рослину, згодом також заради зерна, яке використовували як ласощі. Тепер соняшникова олія в Україні є найкращим харчовим продуктом як у непереробленому, так і в переробленому (марґарин) виді.
Її використовують для технічних потреб (при виготовленні мила, лаків, фарб, лінолеуму тощо).
Соняшник — цінна культура у плодозміні. Медонос. Є й декоративні форми соняшника.
2. Слухання легенди
У ті дні, коли магія мала силу, а світ був молодий, природа була мінливою. Древнє чаклунство було надмірним для людської душі, і люди тільки спостерігали, як усе навкруги змінюється під дією чаклунських чар.
Соняшник, згідно із грецькими легендами, не завжди ріс на землі і з’явився завдяки водяній німфі на ім’я Клітія. Одного разу Клітію викинуло хвилею з прохолодних глибин моря на піщаний берег. Русалка, здивована яскравим світлом, немов зачарована, спостерігала за золотою кулею, яка переміщалася по небу. Через деякий час зовнішність німфи почала змінюватися. Клітія виявилася прикутою до місця, коли її хвіст пішов у глиб піску. Срібне волосся згорталося в пелюстки навколо обличчя, з рук виростало зелене листя.
Через дев’ять днів свого перебування на землі, Клітія повністю перетворилася на квітку сонця. Відтоді і донині соняшник завжди наслідує рух золотого сонячного диска, обертаючись у його сторону.
Фізкультхвилинка
Вже і сонечко пригріло,
Вже посунулись сніги.
Де було геть зовсім біло,
Проталин стеляться круги.
Як же вітер, діти, дише?
Як дерева він колише?
Як прогинаються берізки?
Як же чешуть свої кіски?
Як же птахи прилітають?
Як радіють вони й співають?
А тепер присіли й встали.
Втому нашу геть прогнали.
3. Повторення вивченого про текст
— Що таке текст?
— Які є типи текстів?
— Які питання можна поставити до тексту-опису?
— З яких частин складається текст-опис?
Робота за таблицею
— Щоб легше було описувати соняшник, розгляньте його малюнок.
— Які порівняння доберете ви, описуючи соняшник?
4. Виконання завдань, що вміщені в «Зошиті з розвитку зв'язного мовлення»
5. Перевірка написаного. Гра «Коректор»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якій рослині був присвячений сьогоднішній урок?
— Який твір писали?
— Які труднощі виникли під час написання твору-опису?
— Як вдалося подолати труднощі?
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Подивилися на мене.
Усміхнулися усі.
Чи готові до роботи?
Молодці!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Каліграфічна хвилинка
Сн нц яш он
Соняшник сонячний
Під вікнами соняшник квітнув,
Осяяний сонцем ясним.
— Доберіть прикметники до іменника соняшник.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Робота над загадкою (вправа 308, с. 128)
• Серед поля стоїть хлопчик
По коліна у траві,
Позолочений віночок
Має він на голові.
І до вечора за сонцем
Обертається навкруг...
Здогадалися ви, хто це
І як зветься сонця круг?
І. Січовик
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Цікаво знати!
Соняшник — мексиканська «квітка сонця». З Північної Америки (де соняшник був дикоростучою рослиною) у Європу рослина завезена іспанцями у 1619 р.
В Україні з’явився у середині XVIII ст.
У Європі соняшник обробляли як декоративну рослину та орієнтовно з 1860 р. з нього почали добувати олію. До того часу англійці їли молоді суцвіття соняшника з оцетом і маслом.
Спершу його розводили як декоративну рослину, згодом також заради зерна, яке використовували як ласощі. Тепер соняшникова олія в Україні є найкращим харчовим продуктом як у непереробленому, так і в переробленому (марґарин) виді.
Її використовують для технічних потреб (при виготовленні мила, лаків, фарб, лінолеуму тощо).
Соняшник — цінна культура у плодозміні. Медонос. Є й декоративні форми соняшника.
2. Слухання легенди
У ті дні, коли магія мала силу, а світ був молодий, природа була мінливою. Древнє чаклунство було надмірним для людської душі, і люди тільки спостерігали, як усе навкруги змінюється під дією чаклунських чар.
Соняшник, згідно із грецькими легендами, не завжди ріс на землі і з’явився завдяки водяній німфі на ім’я Клітія. Одного разу Клітію викинуло хвилею з прохолодних глибин моря на піщаний берег. Русалка, здивована яскравим світлом, немов зачарована, спостерігала за золотою кулею, яка переміщалася по небу. Через деякий час зовнішність німфи почала змінюватися. Клітія виявилася прикутою до місця, коли її хвіст пішов у глиб піску. Срібне волосся згорталося в пелюстки навколо обличчя, з рук виростало зелене листя.
Через дев’ять днів свого перебування на землі, Клітія повністю перетворилася на квітку сонця. Відтоді і донині соняшник завжди наслідує рух золотого сонячного диска, обертаючись у його сторону.
Фізкультхвилинка
Вже і сонечко пригріло,
Вже посунулись сніги.
Де було геть зовсім біло,
Проталин стеляться круги.
Як же вітер, діти, дише?
Як дерева він колише?
Як прогинаються берізки?
Як же чешуть свої кіски?
Як же птахи прилітають?
Як радіють вони й співають?
А тепер присіли й встали.
Втому нашу геть прогнали.
3. Повторення вивченого про текст
— Що таке текст?
— Які є типи текстів?
— Які питання можна поставити до тексту-опису?
— З яких частин складається текст-опис?
Робота за таблицею

— Щоб легше було описувати соняшник, розгляньте його малюнок.
— Які порівняння доберете ви, описуючи соняшник?
4. Виконання завдань, що вміщені в «Зошиті з розвитку зв'язного мовлення»
5. Перевірка написаного. Гра «Коректор»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якій рослині був присвячений сьогоднішній урок?
— Який твір писали?
— Які труднощі виникли під час написання твору-опису?
— Як вдалося подолати труднощі?
17 березня
. Тема. ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. Використання їх у зв'язних висловлюваннях.
Мета: вчити учнів уживати прикметники у мовленні; формувати вміння добирати синоніми й антоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будемо знов мовлення
Наше розвивати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 47)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Послухайте загадку.
• Є у мене менший брат.
Все у нас із ним невлад:
Він білявий, я — чорнявий.
Я меткий, а брат мій млявий.
Я високий і тонкий,
Брат товстенький і низький.
З братом я живу у парі,
Та не в злагоді — у сварі.
Робимо усе ми залюбки,
Тільки завжди навпаки.
— Про яких братів ідеться в загадці? (Про слова, протилежні за значенням,— антоніми)
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати слова, близькі і протилежні за значенням.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником
1) Вправа 304 (с. 127).
— Прочитайте народні прикмети. До виділених прикметників доберіть антоніми. Запишіть слова парами. Зробіть звуко-буквений аналіз слова ранній.
2) Вправа 305 (с. 127). Письмово
— Прочитайте текст. Спишіть другий абзац тексту, змінюючи виділені прикметники на антоніми.
— Як змінився зміст тексту? Який настрій він викликає?
— Саме такий текст написав автор.
Фізкультхвилинка
3) Колективна робота. Вправа 306 (с. 128).
— Прочитайте слова. Доберіть із довідки до кожного прикметника синоніми. Запишіть.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Скажи навпаки»
Малий — ...
Товстий — ...
Лівий — ...
Білий — ...
Хворий — ...
Молодий — ...
2. Гра «Хто швидше згрупує прикметники, близькі за значенням?»
Ароматний, гарний, сором’язливий, запашний, вічний, прекрасний, несміливий, пахучий, довгочасний, довголітній, хороший.
3. Гра «Влучна ознака» Усно.
— Доберіть найбільш влучні прикметники.
ПРОЛІСОК
Ось він стоїть (легкий, тонкий, ніжний, тендітний) переді мною. Його (ніжна, велика, маленька, запашна, біла) голівка схилилася донизу. А поряд ростуть такі ж (сумні, веселі, білі, тонкі, ніжні, скромні) провісники весни. Це означає, що настала (радісна, сонячна, справжня) весна.
4. Гра «Збери прислів'я»
Мала праця краща
|
а повний — донизу гнеться.
|
Своя хата краща
|
за велике безділля.
|
Пустий колос догори пнеться,
|
від чужих палаців.
|
— Як ви розумієте ці прислів’я? Поясніть.
— Запишіть прислів’я, підкресліть прикметники.
5. Гра «Прикметники, протилежні за значенням»
Допишіть прикметники. протилежні за значенням. Переможцем уважають того, хто за умовний час (3-5 хв) добере і запише найбільше прикметників-антонімів.
Дорогий (дешевий)
|
веселий -
|
увічливий -
|
високий -
|
широкий -
|
порожній -
|
темний -
|
черствий -
|
чуйний -
|
товстий-
|
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що найбільше сподобалося?
— Які завдання було виконувати складно?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 305, с. 127.
18 березня
Тема. Прикметники - синоніми. Використання Їх у зв'язних висловлюваннях.
Завдання :
- навчитися знаходити прикметники в реченнях:
- добирати прикметники - синоніми до даних.
- Вживання у тексті прикметників, які найкраще підходять за змістом.
1. Повторення
- Яка частина мови називається прикметником?
- З якою частиною мови зв'язується прикметник?
2. До прикметників дібрати іменник.
Сонячний ....., кисле ....., блакитне ...., струнка....., скляний.... .
3. До іменників добрати за змістом прикметники.
* День, струмок, привіт.
Дзвінкий, гарячий, сонячний.
*Птах, комбінат, місцевість.
Гористий, гірський, гірничий.
4. Письмово.
с. 128, вправа 306
19 березня
Тема.Спостереження за вживанням прикметників у загадках. Вибір з - поміж поданих прикметників тих, що найточніше характеризують персонажів , події, явища,
Завдання
Навчитися відгадувати загадки за прикметниками у загадках; складати загадки .
1. Вправа 306 . Вибіркове списування.
- Випишіть прикметники ( підкреслені)
2.Словникова робота слова абрикос.
Абрикос ( який?) ..., ...,
3. сКЛАДАННЯ сенкану "АБРИКОС"
4. Списування із завданням
4. Списування із завданням
Вправа 310
- Підкресліть прикметники.
Домашнє завдання
С. 129
вправа 311.
вправа 311.
23. березня
Тема. Спостереження за вживанням прикметників у текстах, зокрема в описах, розмірковування над тим ,, з якою метою вони дібрані автором.
с.. 130 - 131 .
1. Складання опису весняних квітів . Усно
Вправа 312
2. Визначення типу тексту.
Вправа 313
- Спишіть текст.
- Підкресліть прикметники - епітети.
3. Порівняння текстів..
- Доберіть заголовок.
Д/З Письмово
С. 130, вправа 314.
24 березня
Тема. Змінювання прикметників за родами.
Опрацювати Вправи 315 - 317.
1. Повторення про прикметник
Незакінчене речення
_Прикметник виражає ...
_Прикметники відповідають на питання...
_ Прикметник залежить від....
2. Вибіркове списування.
Вправа 315
- Випишіть прикметники разом із іменниками, від яких залежать.
Визначення роду прикметника за родом іменника, від якого залежить.
3. Д/З Письмово.
С. 132, вправа 317
25 березня
Тема. Родові закінчення прикметників. Розпізнавання форм прикметників за родовими закінченнями та іменниками, від яких залежать прикметники.
С. 132 - 133 Вправа 318 - 320
і. Списування із завданням.
Вправа 318
- Вкажіть рід прикметників з іменниками.
ІІ Звуко - буквенийй аналаз слів солов'ї. тьохкають
ІІІ. Аналіз прикметника за зразком.
Вправа 318 ( 3-тє з. )
ІУ. Домашня робота
С. 133, вправа 320
26 березня
Тема. Розпізнавання форм прикметників за родовими закінченнями та іменниками, від яких залежать прикметники.
С. 133 - 134 . Вправа 321 - 322
1. Доберіть прикметники. які вказують на ознаку предмета за смаковмми якостями.
Лимон ( який?) ....:
Груща ( яка?)... .
Яблуко (яке?) ... .
Фрукти ( які?) ... .
2. Виділення закінчень прикметника.
- Вкажіть рід іменників
- Вкажіть рід прикметників.
- Яке закінчення мають прикметники чоловічого роду, жін. р. , с. р. ?
- Скільки предметів означають іменники?
- Скільки предметів означає іменник фрукти?
- Яке закінчення в прикметників у множині?
3. Складіть речення з даними словами.
4. Вивчення правила на с. 134.
Д/З
с.134. Вправа 322 ( 2 завдання)
Урок розвитку зв'язного мовлення .
Тема. Написання переказу за складеним планом.
с. 133 - 135.
Тема. Написання переказу за колективно складеним планом. За Павлом Ходченком. « Добра синичка»
Мета: 1. Удосконалювати навички учнів переказувати текст; вчити записувати переказ, використовуючи абзаци.
2.Виховувати любов до рідної природи,зокрема, до пташок, бажання їм допомагати.
3.Розвиватинавички усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Давайте усміхнемося один одному. З доброю усмішкою можна починати роботу. А урок наш незвичайний, бо до нас завітала гостя.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
· Відгадайте загадку.
Прилетіли гості.
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати ( Пташки)
· Коли прилітають пташки?
· А яка пора року зараз?
· Які зміни в житті пташок весною?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа « Очікування».
· Сьогодні ознайомимося з життям пташок з приходом весни , навчимося переказувати текст « Добра синичка» і записувати його. Будьте уважні, спостережливі. Розвивайте свою увагу, пам’ять, творчість. Успіхів вам!
· Чого очікуєте від уроку?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Загадка
Пташка невеличка,
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
І ця пташка невеличка
Називається… (Синичка)
Загадка
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
І ця пташка невеличка
Називається… (Синичка)
Загадка
Цікава пташка у нас проживає.
Животик жовтенький ця пташка має.
За море у теплі краї не літає,
А з нами зимує і для нас співає.
(Синичка)
Животик жовтенький ця пташка має.
За море у теплі краї не літає,
А з нами зимує і для нас співає.
(Синичка)
2. В гостях у синички( розгляд ілюстрацій).
· Яка синичка?( маленька, невеличка, вертлява, співуча, ввічлива, жовтогруда, метушлива, грудки – жовтенькі з білою смужкою, крильця і голівка – синенькі, хвостик – зелений)
· А тепер,синичко. Розкажи, як тобі живеться?
(Іграшка) Скільки тут пташок співало,
Веселилося щодня,
Коли сонце пригрівало
І літала комашня.
Кожний кущик, кожну гілку
Обсідали залюбки,
Щоб не шкодили ніскільки
Їм зажерливі жуки.
Сили в крильцях не жаліла
Кожна пташка – ой-люлі,
І комах, і гусінь їла
На зеленому гіллі.
3. Читання тексту Павла Ходченка « Добра синичка» ( с. 136)
4. Попрацюйте разом
· Змістовий аналіз тексту.
_ Яка тема тексту? Яка основна думка твору?
- Коли відбувалася подія? Хто є персонажами твору?
- Якою постає синичка? Що можна сказати про горобця?
- Чи розкриває заголовок тему?
· Структурний аналіз тексту
- Скільки частин у цьому тексті? Про що йдеться у зачині?
- Про що дізналися з основної частини?
- Що повідомляється в кінцівці?
· Мовний аналіз тексту
Словникова робота.
Хробачок – личинка комахи
Прочуханка – покарання побоями.
Ткнула – вставила, встромила, засунула.
Правопис слів:
- Синичка, налетів, роззявлений,, дзьобик.
5. Усний переказ тексту.
Власне, прямого переказу писати не треба.
Пишемо текст – міркування.
6. Складання тексту – міркування, твердженням якого є
Перше речення
« Синичка – смілива й добра пташка.», а також слова й словосполучення слів для доведення твердження, висновку: по – перше, по – друге, на мою думку, я переконаний, отже, таким чином.
Довідка: роздобула ( знайшла, відшукала) , відняти ( забрати), не ляклива – смілива.
Прочуханка – здача, відсіч, наляканий - переляканий, зляканий, полетіла – зник.
7. Перекажіть текст – міркування( усно) .
Запишіть цей текст – міркування
Підсумок уроку.
31 березня. Родові закінчення прикметників : - ий, - - ій , -а, -я, - е, -є
Вправи на визначення роду прикметників за відповідними іменниками.
с. 134 - 135, Вправа 323 Письмове списування.
Д/З Вправа 324.
01 квітня
Змінювання прикметників за числами.
С. 137 - 138
Вправа 326.
Вправа 137
07 квітня . 31 березня. Родові закінчення прикметників : - ий, - - ій , -а, -я, - е, -є
Вправи на визначення роду прикметників за відповідними іменниками.
с. 134 - 135, Вправа 323 Письмове списування.
Д/З Вправа 324.
01 квітня
Змінювання прикметників за числами.
С. 137 - 138
Вправа 326.
Вправа 137
Тема . Узагальнення знань про прикметник.
https://www.youtube.com/watch?v=hGrrHYAFe5A&feature=emb_title
08 квітня
Контрольна робота з мовної тнми " ПРИКМЕТНИК"
Контрольна робота.
Перевірка знань з мови
Тема. « Прикметник»
Вибери правильну відповідь.
1. Прикметник - це слова, що виражають …
А) Дію предмета, б) ознаку предмета; в) назву предмета.
2. Прикметники відповідають на питання …
А) Хто?, що?
Б) Який?, яка?, яке?, які? В) Що робити? Що робить?
3. Обери рядок , у якому записані прикметники – синоніми.
А) Слабкий, сумний, невпевнений.
Б) Сміливий, хоробрий, відважний.
В) Ворожий, веселий, злий.
4. Обери рядок, у якому всі прикметники в множині.
А) Весняний день, веселі пригоди, калиновий кущ.
Б) Пшеничне поле, червона вишня, весняний день.
В) Весняні дні, пшеничні поля, червоні вишні.
5. Заміни виділені слова прикметниками і запиши за зразком .
Зразок. Варення з малини – малинове варення .
Стрічка із шовку. - _________________________________ ,
Будинок із цегли - ________________________________.
Кисіль із вишень - _________________________________.
Каша із манки - ___________________________________.
6. У поданих словосполученнях замінити прикметники на протилежні за значенням. Запиши утворені словосполученнями.
Холодний борщ - ____________________ борщ.
Глибока річка - ___________________ річка.
Кисле молоко - _______________________молоко.
Широка дорога - ___________________ дорога.
7. Поєднайте стрілочками словосполучення прикметника з іменником
і відповідний рід.12 березня.
Тема. Встановлення зв'язку прикметників з іменниками. за допомогою питань від іменника до прикметника.
с. 124 - 125
14 березня
1. Вправа 306 . Вибіркове списування.
23. березня
30 березня
Вставити відео. Закріплення знань про прикметник.
https://www.youtube.com/watch?v=hGrrHYAFe5A&feature=emb_title
08 квітня
Контрольна робота з мовної тнми " ПРИКМЕТНИК"
Мета: розширювати уявлення про традиції та звичаї українського народу, про День Матері; збагачувати та активізувати словниковий запас на основі текстів і вправ за темою уроку; формувати вміння узагальнювати; виховувати любов до матері, сприяти моральному розвитку.
Тема. Встановлення зв'язку прикметників з іменниками. за допомогою питань від іменника до прикметника.
с. 124 - 125
Мета: поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, його значення у мовленні, зв'язок з іменником; формувати вміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні; розвивати чуття мови, культуру мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Мм ем му рум ам
Рум’яна маківка бджола
Мак розправив капелюха
І бджолину пісню слуха.
М. Пономаренко
— Назвіть іменники, вжиті в рядках вірша.
— Доберіть прикметники до іменників мак і пісня.
— Назвіть префікс у слові розправив. Поясніть його правопис.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Гра «Добери прикметник»
Добери по 4 прикметники до іменників
Сніг ...- ( Який?) Пишуть ті учні, в котрих день народження взимку.
Весна ..( Яка?. Пишуть ті учні, в котрих день народження весною.
Мама ... Пишуть ті учні, в котрих день народження влітку.
— Поставте питання до дібраних вами слів.
— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати прикметник.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
— Прикметники в реченні зв’язані з іменниками, бо вказують на ознаки предметів. Питання треба ставити від іменника до прикметника. Наприклад: хліб (який?) рум’яний; квітка (яка?) пахуча; небо (яке?) блакитне; книги (які?) цікаві.
2. Робота за підручником (с. 124-125)
1) Вправа 297 (с. 124).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть текст, розкриваючи дужки. Підкресліть іменники та пов’язані з ними прикметники, питання ставте від іменників.
2) Вправа 298 (с. 124) Усно.
— Прочитайте текст, уставляючи слова з довідки.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Вибіркове списування
— Прочитайте текст. Випишіть іменники і зв’язані з ними прикметники.
Виглянуло лагідне сонечко. Чарівний ліс, широкий луг, безмежні поля і тиха річечка освітились його лагідним промінням.
2. Гра «Відгадайте слово за його ознакою»
• Пухнаста, руда, хитра.
• Погожий, теплий, сонячний.
• Свіже, прозоре, прохолодне.
3. Доберіть заголовок до тексту. Визначте основну думку твору.
— Знайдіть прикметники. З якими іменниками вони зв’язані?
Весняне сонце розбудило від сну мурашок. Ожив мурашник. Маленькі комахи вибралися із зимових квартир. Вони почали ремонтувати своє житло. Мурашки носили маленькі гілочки, суху хвою. Руді мурашки винищують лісових шкідників. Вони допомагають нам зберегти ліси. Не можна руйнувати їх житло і розкопувати мурашині кучі
.
Фізкультхвилинка
4. Прочитайте текст . Назвіть сполучення іменника з прикметником.
БЕРЕЗЕНЬ
Березень називають веселим святом світла. Березневе повітря пахне ранньою весною. Чутливе вухо ловить перші ознаки весни. Пробуджується в цю пору сонний ліс. Ось над головою почувся дзвінкий спів. Промайнула за стовбурами руда сойка. Ось стрибнула зі старого сучка легка білка. Старе дерево довбає строкатий дятел.
Взаємоперевірка з опорою на зразок, записаний на дошці.
Святом (яким?) веселим;
повітря (яке?) березневе;
весною (якою?) ранньою;
вухо (яке?)чутливе;
ліс (який?)
сонний; спів (який?) дзвінкий;
сойка (яка?) руда;
з сучка (якого?) старого;
білка (яка?) легка;
дерево (яке?) старе;
дятел (який?) строкатий.
5. Гра «Як правильно?» Письмово напишіть правильні порівняння.
Полохливий, як лев.
Сильний, як заєць.
Хитрий, як ведмідь.
Злий, як лисиця.
Вайлуватий, як рись.
— Чи правильно складені порівняння? Виправте і запишіть.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого вчилися сьогодні на уроці?
— Що цікавого дізналися?
— Яка роль прикметників у нашому мовленні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 299, с. 125.
14 березня
УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні; вчити влучно вживати їх в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів, розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться!
Пролунав уже дзвінок —
Починаємо урок.
II МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники.
Бджілки золотисті
В квітах літають,
Роси перлисті
З трав опадають.
М. Рильський
— У якому значенні вжито прикметники?
— Доберіть до іменників бджілки і роси прикметники в прямому значенні.
— На сьогоднішньому уроці ми будемо спостерігати за прикметниками, які вживаються в прямому і переносному значенні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 125-126)
1) Вправа 300 (с. 125). усно
— Прочитайте вірш. У якому значенні вжиті підкреслені прикметники — переносному чи прямому?
2) Вправа 301 (с. 125-126).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть перший абзац. Підкресліть головні слова в словосполученні. До виділених іменників доберіть прикметники. Запишіть словосполучення.
— Підкресліть головні слова в словосполученнях.
3)Вправа 302 (с. 126). Письмово
— Прочитайте словосполучення.
— Запишіть словосполучення у дві колонки: у першу — з прикметниками, ужитими в прямому значенні, у другу — з прикметниками, ужитими в переносному значенні.
— Складіть два речення з двома словосполученнями, у яких прикметник уживається в переносному значенні.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване письмо
— Випишіть словосполучення з переносним значенням. Складіть речення з одним з словосполучень.
Солодкі ягоди, золоті руки, мамині руки, срібний передзвін, солодка мова, срібний перстень, золоте серце, холодний погляд, золотий колос, чиста вода, золотий годинник, холодний день, чисте сумління.
2. Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники. Які з них ужито у переносному значенні?
У ЗЕЛЕНОМУ ЛІСІ
Сидить коник зелененький в зеленому лісі,
На зеленій скрипці грає зеленої пісні.
Про ярочок зелененький, зелені ялиці
І коника зеленого в зеленій травиці.
3. Диктант «Скарбничка мудрості народу»
Для запису під диктування використовуються прислів’я, приказки. Учитель читає текст один раз, учні уважно слухають і записують по пам’яті, потім озвучують свій запис.
Не родись багатий, а родись щасливий.
Нема гіршої долі, як жити без волі.
Двері мудрості ніколи не замкнені.
Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.
Там земля мила, де мати народила.
У чужій стороні і сонце не так світить.
Шануй батька й неньку, то буде скрізь тобі гладенько.
Як березень не хмуриться, а весною пахне.
Травень ліс одягає — літа в гості чекає.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• На уроці я вчився...
• Найбільше мені сподобалося...
• На наступному уроці я хочу навчитися...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 302, с. 126.
16. березня.
Тема. Урок розвитку звязного мовлення. Складання тексту - опису " Соняшник"
Мета: удосконалювати вміння учнів складати текст-опис, стисло і послідовно висловлювати думку; розвивати зв'язне мовлення школярів, спостережливість; виховувати любов до природи.
С. 128, вправа 308
Мета: удосконалювати вміння учнів складати текст-опис, стисло і послідовно висловлювати думку; розвивати зв'язне мовлення школярів, спостережливість; виховувати любов до природи.
С. 128, вправа 308
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Подивилися на мене.
Усміхнулися усі.
Чи готові до роботи?
Молодці!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Каліграфічна хвилинка
Сн нц яш он
Соняшник сонячний
Під вікнами соняшник квітнув,
Осяяний сонцем ясним.
— Доберіть прикметники до іменника соняшник.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Робота над загадкою (вправа 308, с. 128)
• Серед поля стоїть хлопчик
По коліна у траві,
Позолочений віночок
Має він на голові.
І до вечора за сонцем
Обертається навкруг...
Здогадалися ви, хто це
І як зветься сонця круг?
І. Січовик
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Цікаво знати!
Соняшник — мексиканська «квітка сонця». З Північної Америки (де соняшник був дикоростучою рослиною) у Європу рослина завезена іспанцями у 1619 р.
В Україні з’явився у середині XVIII ст.
У Європі соняшник обробляли як декоративну рослину та орієнтовно з 1860 р. з нього почали добувати олію. До того часу англійці їли молоді суцвіття соняшника з оцетом і маслом.
Спершу його розводили як декоративну рослину, згодом також заради зерна, яке використовували як ласощі. Тепер соняшникова олія в Україні є найкращим харчовим продуктом як у непереробленому, так і в переробленому (марґарин) виді.
Її використовують для технічних потреб (при виготовленні мила, лаків, фарб, лінолеуму тощо).
Соняшник — цінна культура у плодозміні. Медонос. Є й декоративні форми соняшника.
2. Слухання легенди
У ті дні, коли магія мала силу, а світ був молодий, природа була мінливою. Древнє чаклунство було надмірним для людської душі, і люди тільки спостерігали, як усе навкруги змінюється під дією чаклунських чар.
Соняшник, згідно із грецькими легендами, не завжди ріс на землі і з’явився завдяки водяній німфі на ім’я Клітія. Одного разу Клітію викинуло хвилею з прохолодних глибин моря на піщаний берег. Русалка, здивована яскравим світлом, немов зачарована, спостерігала за золотою кулею, яка переміщалася по небу. Через деякий час зовнішність німфи почала змінюватися. Клітія виявилася прикутою до місця, коли її хвіст пішов у глиб піску. Срібне волосся згорталося в пелюстки навколо обличчя, з рук виростало зелене листя.
Через дев’ять днів свого перебування на землі, Клітія повністю перетворилася на квітку сонця. Відтоді і донині соняшник завжди наслідує рух золотого сонячного диска, обертаючись у його сторону.
Фізкультхвилинка
Вже і сонечко пригріло,
Вже посунулись сніги.
Де було геть зовсім біло,
Проталин стеляться круги.
Як же вітер, діти, дише?
Як дерева він колише?
Як прогинаються берізки?
Як же чешуть свої кіски?
Як же птахи прилітають?
Як радіють вони й співають?
А тепер присіли й встали.
Втому нашу геть прогнали.
3. Повторення вивченого про текст
— Що таке текст?
— Які є типи текстів?
— Які питання можна поставити до тексту-опису?
— З яких частин складається текст-опис?
Робота за таблицею
— Щоб легше було описувати соняшник, розгляньте його малюнок.
— Які порівняння доберете ви, описуючи соняшник?
4. Виконання завдань, що вміщені в «Зошиті з розвитку зв'язного мовлення»
5. Перевірка написаного. Гра «Коректор»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якій рослині був присвячений сьогоднішній урок?
— Який твір писали?
— Які труднощі виникли під час написання твору-опису?
— Як вдалося подолати труднощі?
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Подивилися на мене.
Усміхнулися усі.
Чи готові до роботи?
Молодці!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Каліграфічна хвилинка
Сн нц яш он
Соняшник сонячний
Під вікнами соняшник квітнув,
Осяяний сонцем ясним.
— Доберіть прикметники до іменника соняшник.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Робота над загадкою (вправа 308, с. 128)
• Серед поля стоїть хлопчик
По коліна у траві,
Позолочений віночок
Має він на голові.
І до вечора за сонцем
Обертається навкруг...
Здогадалися ви, хто це
І як зветься сонця круг?
І. Січовик
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Цікаво знати!
Соняшник — мексиканська «квітка сонця». З Північної Америки (де соняшник був дикоростучою рослиною) у Європу рослина завезена іспанцями у 1619 р.
В Україні з’явився у середині XVIII ст.
У Європі соняшник обробляли як декоративну рослину та орієнтовно з 1860 р. з нього почали добувати олію. До того часу англійці їли молоді суцвіття соняшника з оцетом і маслом.
Спершу його розводили як декоративну рослину, згодом також заради зерна, яке використовували як ласощі. Тепер соняшникова олія в Україні є найкращим харчовим продуктом як у непереробленому, так і в переробленому (марґарин) виді.
Її використовують для технічних потреб (при виготовленні мила, лаків, фарб, лінолеуму тощо).
Соняшник — цінна культура у плодозміні. Медонос. Є й декоративні форми соняшника.
2. Слухання легенди
У ті дні, коли магія мала силу, а світ був молодий, природа була мінливою. Древнє чаклунство було надмірним для людської душі, і люди тільки спостерігали, як усе навкруги змінюється під дією чаклунських чар.
Соняшник, згідно із грецькими легендами, не завжди ріс на землі і з’явився завдяки водяній німфі на ім’я Клітія. Одного разу Клітію викинуло хвилею з прохолодних глибин моря на піщаний берег. Русалка, здивована яскравим світлом, немов зачарована, спостерігала за золотою кулею, яка переміщалася по небу. Через деякий час зовнішність німфи почала змінюватися. Клітія виявилася прикутою до місця, коли її хвіст пішов у глиб піску. Срібне волосся згорталося в пелюстки навколо обличчя, з рук виростало зелене листя.
Через дев’ять днів свого перебування на землі, Клітія повністю перетворилася на квітку сонця. Відтоді і донині соняшник завжди наслідує рух золотого сонячного диска, обертаючись у його сторону.
Фізкультхвилинка
Вже і сонечко пригріло,
Вже посунулись сніги.
Де було геть зовсім біло,
Проталин стеляться круги.
Як же вітер, діти, дише?
Як дерева він колише?
Як прогинаються берізки?
Як же чешуть свої кіски?
Як же птахи прилітають?
Як радіють вони й співають?
А тепер присіли й встали.
Втому нашу геть прогнали.
3. Повторення вивченого про текст
— Що таке текст?
— Які є типи текстів?
— Які питання можна поставити до тексту-опису?
— З яких частин складається текст-опис?
Робота за таблицею

— Щоб легше було описувати соняшник, розгляньте його малюнок.
— Які порівняння доберете ви, описуючи соняшник?
4. Виконання завдань, що вміщені в «Зошиті з розвитку зв'язного мовлення»
5. Перевірка написаного. Гра «Коректор»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Якій рослині був присвячений сьогоднішній урок?
— Який твір писали?
— Які труднощі виникли під час написання твору-опису?
— Як вдалося подолати труднощі?
17 березня
. Тема. ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. Використання їх у зв'язних висловлюваннях.
Мета: вчити учнів уживати прикметники у мовленні; формувати вміння добирати синоніми й антоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будемо знов мовлення
Наше розвивати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 47)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Послухайте загадку.
• Є у мене менший брат.
Все у нас із ним невлад:
Він білявий, я — чорнявий.
Я меткий, а брат мій млявий.
Я високий і тонкий,
Брат товстенький і низький.
З братом я живу у парі,
Та не в злагоді — у сварі.
Робимо усе ми залюбки,
Тільки завжди навпаки.
— Про яких братів ідеться в загадці? (Про слова, протилежні за значенням,— антоніми)
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати слова, близькі і протилежні за значенням.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником
1) Вправа 304 (с. 127).
— Прочитайте народні прикмети. До виділених прикметників доберіть антоніми. Запишіть слова парами. Зробіть звуко-буквений аналіз слова ранній.
2) Вправа 305 (с. 127). Письмово
— Прочитайте текст. Спишіть другий абзац тексту, змінюючи виділені прикметники на антоніми.
— Як змінився зміст тексту? Який настрій він викликає?
— Саме такий текст написав автор.
Фізкультхвилинка
3) Колективна робота. Вправа 306 (с. 128).
— Прочитайте слова. Доберіть із довідки до кожного прикметника синоніми. Запишіть.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Скажи навпаки»
Малий — ...
Товстий — ...
Лівий — ...
Білий — ...
Хворий — ...
Молодий — ...
2. Гра «Хто швидше згрупує прикметники, близькі за значенням?»
Ароматний, гарний, сором’язливий, запашний, вічний, прекрасний, несміливий, пахучий, довгочасний, довголітній, хороший.
3. Гра «Влучна ознака» Усно.
— Доберіть найбільш влучні прикметники.
ПРОЛІСОК
Ось він стоїть (легкий, тонкий, ніжний, тендітний) переді мною. Його (ніжна, велика, маленька, запашна, біла) голівка схилилася донизу. А поряд ростуть такі ж (сумні, веселі, білі, тонкі, ніжні, скромні) провісники весни. Це означає, що настала (радісна, сонячна, справжня) весна.
4. Гра «Збери прислів'я»
Мала праця краща
|
а повний — донизу гнеться.
|
Своя хата краща
|
за велике безділля.
|
Пустий колос догори пнеться,
|
від чужих палаців.
|
— Як ви розумієте ці прислів’я? Поясніть.
— Запишіть прислів’я, підкресліть прикметники.
5. Гра «Прикметники, протилежні за значенням»
Допишіть прикметники. протилежні за значенням. Переможцем уважають того, хто за умовний час (3-5 хв) добере і запише найбільше прикметників-антонімів.
Дорогий (дешевий)
|
веселий -
|
увічливий -
|
високий -
|
широкий -
|
порожній -
|
темний -
|
черствий -
|
чуйний -
|
товстий-
|
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що найбільше сподобалося?
— Які завдання було виконувати складно?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 305, с. 127.
18 березня
Тема. Прикметники - синоніми. Використання Їх у зв'язних висловлюваннях.
Завдання :
- навчитися знаходити прикметники в реченнях:
- добирати прикметники - синоніми до даних.
- Вживання у тексті прикметників, які найкраще підходять за змістом.
1. Повторення
- Яка частина мови називається прикметником?
- З якою частиною мови зв'язується прикметник?
2. До прикметників дібрати іменник.
Сонячний ....., кисле ....., блакитне ...., струнка....., скляний.... .
3. До іменників добрати за змістом прикметники.
* День, струмок, привіт.
Дзвінкий, гарячий, сонячний.
*Птах, комбінат, місцевість.
Гористий, гірський, гірничий.
4. Письмово.
с. 128, вправа 306
19 березня
Тема.Спостереження за вживанням прикметників у загадках. Вибір з - поміж поданих прикметників тих, що найточніше характеризують персонажів , події, явища,
Завдання
Навчитися відгадувати загадки за прикметниками у загадках; складати загадки .
1. Вправа 306 . Вибіркове списування.
- Випишіть прикметники ( підкреслені)
2.Словникова робота слова абрикос.
Абрикос ( який?) ..., ...,
3. сКЛАДАННЯ сенкану "АБРИКОС"
4. Списування із завданням
4. Списування із завданням
Вправа 310
- Підкресліть прикметники.
Домашнє завдання
С. 129
вправа 311.
вправа 311.
23. березня
Тема. Спостереження за вживанням прикметників у текстах, зокрема в описах, розмірковування над тим ,, з якою метою вони дібрані автором.
с.. 130 - 131 .
1. Складання опису весняних квітів . Усно
Вправа 312
2. Визначення типу тексту.
Вправа 313
- Спишіть текст.
- Підкресліть прикметники - епітети.
3. Порівняння текстів..
- Доберіть заголовок.
Д/З Письмово
С. 130, вправа 314.
24 березня
Тема. Змінювання прикметників за родами.
Опрацювати Вправи 315 - 317.
1. Повторення про прикметник
Незакінчене речення
_Прикметник виражає ...
_Прикметники відповідають на питання...
_ Прикметник залежить від....
2. Вибіркове списування.
Вправа 315
- Випишіть прикметники разом із іменниками, від яких залежать.
Визначення роду прикметника за родом іменника, від якого залежить.
3. Д/З Письмово.
С. 132, вправа 317
25 березня
Тема. Родові закінчення прикметників. Розпізнавання форм прикметників за родовими закінченнями та іменниками, від яких залежать прикметники.
С. 132 - 133 Вправа 318 - 320
і. Списування із завданням.
Вправа 318
- Вкажіть рід прикметників з іменниками.
ІІ Звуко - буквенийй аналаз слів солов'ї. тьохкають
ІІІ. Аналіз прикметника за зразком.
Вправа 318 ( 3-тє з. )
ІУ. Домашня робота
С. 133, вправа 320
26 березня
Тема. Розпізнавання форм прикметників за родовими закінченнями та іменниками, від яких залежать прикметники.
С. 133 - 134 . Вправа 321 - 322
1. Доберіть прикметники. які вказують на ознаку предмета за смаковмми якостями.
Лимон ( який?) ....:
Груща ( яка?)... .
Яблуко (яке?) ... .
Фрукти ( які?) ... .
2. Виділення закінчень прикметника.
- Вкажіть рід іменників
- Вкажіть рід прикметників.
- Яке закінчення мають прикметники чоловічого роду, жін. р. , с. р. ?
- Скільки предметів означають іменники?
- Скільки предметів означає іменник фрукти?
- Яке закінчення в прикметників у множині?
3. Складіть речення з даними словами.
4. Вивчення правила на с. 134.
Д/З
с.134. Вправа 322 ( 2 завдання)
Урок розвитку зв'язного мовлення .
Тема. Написання переказу за складеним планом.
с. 133 - 135.
Тема. Написання переказу за колективно складеним планом. За Павлом Ходченком. « Добра синичка»
Мета: 1. Удосконалювати навички учнів переказувати текст; вчити записувати переказ, використовуючи абзаци.
2.Виховувати любов до рідної природи,зокрема, до пташок, бажання їм допомагати.
3.Розвиватинавички усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Давайте усміхнемося один одному. З доброю усмішкою можна починати роботу. А урок наш незвичайний, бо до нас завітала гостя.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
· Відгадайте загадку.
Прилетіли гості.
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати ( Пташки)
· Коли прилітають пташки?
· А яка пора року зараз?
· Які зміни в житті пташок весною?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа « Очікування».
· Сьогодні ознайомимося з життям пташок з приходом весни , навчимося переказувати текст « Добра синичка» і записувати його. Будьте уважні, спостережливі. Розвивайте свою увагу, пам’ять, творчість. Успіхів вам!
· Чого очікуєте від уроку?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Загадка
Пташка невеличка,
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
І ця пташка невеличка
Називається… (Синичка)
Загадка
В неї білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
І ця пташка невеличка
Називається… (Синичка)
Загадка
Цікава пташка у нас проживає.
Животик жовтенький ця пташка має.
За море у теплі краї не літає,
А з нами зимує і для нас співає.
(Синичка)
Животик жовтенький ця пташка має.
За море у теплі краї не літає,
А з нами зимує і для нас співає.
(Синичка)
2. В гостях у синички( розгляд ілюстрацій).
· Яка синичка?( маленька, невеличка, вертлява, співуча, ввічлива, жовтогруда, метушлива, грудки – жовтенькі з білою смужкою, крильця і голівка – синенькі, хвостик – зелений)
· А тепер,синичко. Розкажи, як тобі живеться?
(Іграшка) Скільки тут пташок співало,
Веселилося щодня,
Коли сонце пригрівало
І літала комашня.
Кожний кущик, кожну гілку
Обсідали залюбки,
Щоб не шкодили ніскільки
Їм зажерливі жуки.
Сили в крильцях не жаліла
Кожна пташка – ой-люлі,
І комах, і гусінь їла
На зеленому гіллі.
3. Читання тексту Павла Ходченка « Добра синичка» ( с. 136)
4. Попрацюйте разом
· Змістовий аналіз тексту.
_ Яка тема тексту? Яка основна думка твору?
- Коли відбувалася подія? Хто є персонажами твору?
- Якою постає синичка? Що можна сказати про горобця?
- Чи розкриває заголовок тему?
· Структурний аналіз тексту
- Скільки частин у цьому тексті? Про що йдеться у зачині?
- Про що дізналися з основної частини?
- Що повідомляється в кінцівці?
· Мовний аналіз тексту
Словникова робота.
Хробачок – личинка комахи
Прочуханка – покарання побоями.
Ткнула – вставила, встромила, засунула.
Правопис слів:
- Синичка, налетів, роззявлений,, дзьобик.
5. Усний переказ тексту.
Власне, прямого переказу писати не треба.
Пишемо текст – міркування.
6. Складання тексту – міркування, твердженням якого є
Перше речення
« Синичка – смілива й добра пташка.», а також слова й словосполучення слів для доведення твердження, висновку: по – перше, по – друге, на мою думку, я переконаний, отже, таким чином.
Довідка: роздобула ( знайшла, відшукала) , відняти ( забрати), не ляклива – смілива.
Прочуханка – здача, відсіч, наляканий - переляканий, зляканий, полетіла – зник.
7. Перекажіть текст – міркування( усно) .
Запишіть цей текст – міркування
Підсумок уроку.
31 березня. Родові закінчення прикметників : - ий, - - ій , -а, -я, - е, -є
Вправи на визначення роду прикметників за відповідними іменниками.
с. 134 - 135, Вправа 323 Письмове списування.
Д/З Вправа 324.
01 квітня
Змінювання прикметників за числами.
С. 137 - 138
Вправа 326.
Вправа 137
07 квітня . 31 березня. Родові закінчення прикметників : - ий, - - ій , -а, -я, - е, -є
Вправи на визначення роду прикметників за відповідними іменниками.
с. 134 - 135, Вправа 323 Письмове списування.
Д/З Вправа 324.
01 квітня
Змінювання прикметників за числами.
С. 137 - 138
Вправа 326.
Вправа 137
Тема . Узагальнення знань про прикметник.
https://www.youtube.com/watch?v=hGrrHYAFe5A&feature=emb_title
08 квітня
Контрольна робота з мовної тнми " ПРИКМЕТНИК"
Контрольна робота.
Перевірка знань з мови
Тема. « Прикметник»
Вибери правильну відповідь.
1. Прикметник - це слова, що виражають …
А) Дію предмета, б) ознаку предмета; в) назву предмета.
2. Прикметники відповідають на питання …
А) Хто?, що?
Б) Який?, яка?, яке?, які? В) Що робити? Що робить?
3. Обери рядок , у якому записані прикметники – синоніми.
А) Слабкий, сумний, невпевнений.
Б) Сміливий, хоробрий, відважний.
В) Ворожий, веселий, злий.
4. Обери рядок, у якому всі прикметники в множині.
А) Весняний день, веселі пригоди, калиновий кущ.
Б) Пшеничне поле, червона вишня, весняний день.
В) Весняні дні, пшеничні поля, червоні вишні.
5. Заміни виділені слова прикметниками і запиши за зразком .
Зразок. Варення з малини – малинове варення .
Стрічка із шовку. - _________________________________ ,
Будинок із цегли - ________________________________.
Кисіль із вишень - _________________________________.
Каша із манки - ___________________________________.
6. У поданих словосполученнях замінити прикметники на протилежні за значенням. Запиши утворені словосполученнями.
Холодний борщ - ____________________ борщ.
Глибока річка - ___________________ річка.
Кисле молоко - _______________________молоко.
Широка дорога - ___________________ дорога.
5 травня
Урок розвитку зв'язного мовлення .
Тема. Складання привітання до Дня матері.
Мета: розширювати уявлення про традиції та звичаї українського народу, про День Матері; збагачувати та активізувати словниковий запас на основі текстів і вправ за темою уроку; формувати вміння узагальнювати; виховувати любов до матері, сприяти моральному розвитку.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Подивіться одне на одного, щоб налаштуватися на добрий настрій. Посміхніться одне одному, покажіть, як ми вміємо любити, які ми хороші. У кожного з вас — найкращий сусід. Дайте сусідові свою руку і промовте:
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю!
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Каліграфічна хвилинка
— Відгадайте загадку.
• Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить, тішить,
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте, хто це?.. (Мама).
— Запишіть каліграфічно.
Ам ма мм аа
Мама матінка ненька
— Складіть прислів’я. Одне з прислів’їв запишіть каліграфічно
Дитина плаче,
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Подивіться одне на одного, щоб налаштуватися на добрий настрій. Посміхніться одне одному, покажіть, як ми вміємо любити, які ми хороші. У кожного з вас — найкращий сусід. Дайте сусідові свою руку і промовте:
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю!
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Каліграфічна хвилинка
1. Відгадайте загадку.
• Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить, тішить,
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте, хто це?.. (Мама).
2. Запишіть каліграфічно.
Ам ма мм аа
Мама матінка ненька
3. Складіть прислів’я.
Уважно прочитайте всі рядки
Пошукайте початок прислів’я, яке пишеться з великої букви.
А тепер знайдіть продовження прислів’я ( продовження написане з маленької букви)
Одне з прислів’їв запишіть каліграфічно.
Дитина плаче,
Мати одною рукою б’є,
У кого є ненька,
Птах радіє весні,
а дитя — матері,
матері боляче,
а другою гладить,
в того голівонька гладенька.
— Поясніть, як ви розумієте складені прислів’я.
— Про кого ці прислів’я?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Хто тебе так щиро любить,
І вбирає, і голубить,
І кладе у постіль спати? Мати.
Хто стеріг тебе від злого,
Відмовляв собі усього,
Щоб тобі віддати? Мати.
Хто тебе узяв за руку
І до школи на науку
Вів, щоб розуму навчати? Мати.
— Кого можна назвати самою найдорожчою людиною? Поясніть свою думку.
— Сьогодні ми поговоримо про мам, про свято День Матері, складемо привітання для матусі.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Складання «асоціативного куща» (слово «мати»).
2. Прочитайте текст.
— Мама — порадниця і рятівниця. Її сердечність, ніжність, душевна теплота — особливі. Вона довічна, непідкупна, істинна. Мати — найближча людина, яка піклується про нас, незалежно від нашого віку, статусу, сімейного стану, майже єдина людина, яка любить нас безумовною, щирою любов’ю.
Кожної другої неділі травня відзначають поважне свято — День Матері. Це міжнародне свято. Історія свята така: у 1908 р. молода американка Анна Джервіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. У 1910 р. штат Вірджинія першим визнав День Матері як офіційне свято. В Україні його офіційно відзначають, починаючи з 2000 р.
Фізкультхвилинка
3. Робота за підручником (вправа 378, с. 158)
— Розгляньте малюнки. Розкажіть про кожен з них.
— Прочитайте текст у «Зошиті з розвитку писемного мовлення». Виконайте завдання.
4. Складання привітання до Дня Матері
Прочитайте вірш.
Квітує травень, одягнувши білі шати,
І сонце з неба зігріва.
Святіше з слів це слово — мати,
Що промовляють всі уста!
Складаємо у серці вдячність і пошану,
Схиляєм голову з любов’ю до всіх Вас.
Як добре й радісно на світі мати маму,
Яка на світ цей привела всіх нас!
Спасибі за ласку, за щире тепло,
Недоспані ночі, турботу й добро.
Матерям здоров’я зичимо щиро,
Любові і радості, злагоди й миру.
За все, що ми маємо й будемо мати,
Вдячні ми тій, яку звемо — МАТИ!
— За що ми дякуємо мамі?
— Що побажаємо їй у цей святковий день?
Зразок привітання
Люба матусю!
Щиро вітаю тебе з Днем Матері!
Бажаю тобі міцного здоров’я, любові і радості, злагоди й миру.
Нехай щастям буде наповнений кожен твій день.
З любов’ю твій (твоя) син (донька)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Кому був присвячений сьогоднішній урок?
— Який висновок ви зробили?
Коментарі
Дописати коментар